ראשי ריפוי בעיסוק

 ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע פרא-רפואי שיקומי-חינוכי המתמקד במתן משימות למטופלים, במטרה לשפר את תפקודם הגופני, הקוגניטיבי והנפשי וכך לשפר את בריאותם, את השתלבותם בחברה ואת איכות חייהם.

ריפוי בעיסוק מסייע לאנשים בעלי הפרעה בתפקוד עקב לקות פיזית, נפשית, קוגניטיבית או תקשורתית, לחיות חיים עצמאיים במשפחה ובחברה עד כמה שניתן. המקצוע שואב את מקורות הידע שלו ממדעי העיסוק, מדעי הרפואה וממדעי החברה וההתנהגות.

הריפוי בעיסוק מתמקד במגוון העיסוקים המבוצעים על ידי המטופלים, אשר יכולים להיות בכל גיל, וחשיבותם לתפקוד האדם ולתחושת השייכות החברתית ורווחתו. מקצוע זה בא לספק התערבות המאפשרת לאדם לפתח מיומנויות חברתיות, מיומנויות משחק ויכולות למידה התואמות את גילו. בנוסף, מרפאים בעיסוק מיומנים בעזרה למטופלים בעלי מגוון רחב של קשיים גופניים, התפתחותיים והתנהגותיים, כגון ליקויי כתיבה, שימוש במחשב וכדומה, ובהתאמת ציוד ואביזרי עזר.

מטרתו של תחום  הריפוי בעיסוק בבית ספר "יחדיו" הינה, לספק לילד עם האוטיזם כלים אשר יאפשרו לו השתתפות במארג החיים. השתתפות מוגדרת כמעורבות בעיסוק בעל משמעות עבור הילד.
המרפאה בעיסוק מזהה את העיסוקים המשמעותיים עבור הילד ואת העיסוקים הנדרשים ממנו בחיי היום יום. היא מנתחת את העיסוקים בהם הילד מתקשה (ניתוח פעילות), תוך התייחסות למספר אספקטים - תחושתיים, רגשיים, מוטוריים, קוגניטיביים ושפתיים, כמו גם את הסביבה בה הילד נמצא ואמור לתפקד (בית-ספר, בית..).
ההתערבות בריפוי בעיסוק מתייחסת לעצמאות בפעילויות יום יום, משחק ופנאי, למידה והשתתפות חברתית. ההתערבות הטיפולית נעשית הן על ידי שיפור יכולות הילד והן ע"י התאמת הסביבה והתאמת העיסוק ליכולותיו, על מנת להגיע לתפקוד עצמאי עד כמה שניתן.
בנוסף, המרפאה בעיסוק נותנת הדרכה לצוות החינוכי והטיפולי, כמו גם להורים במידת הצורך.