ראשי טיפול בעזרת בעלי חיים

 טיפול בעזרת בעלי חיים

 

הטיפול בעזרת בעלי חיים משמש לשם תיווך בין המטפל למטופל.

היתרון המרכזי הוא שבעל החיים, הנו יצור חי שמגיב למטופל. תגובתו תורמת לקשר בין המטופל לבעלי החיים ודרכו למטפל. הקשר הרגשי שנוצר בין המטופל לחיה הנו קשר של קבלה ללא תנאי, שמשמעותו קשר וחוויה ללא ביקורת וללא שיפוט.

מצב זה מאפשר למטופלים ליצור אמון וביטחון במטפל. הטיפול מאפשר לשפר ולהעלות את הדימוי העצמי החיובי ואת תחושת הערך העצמי, היות ודי מהר ניתן לחוות חוויות של הצלחה עם בעלי החיים.
כמו כן, הטיפול מתמקד בהגיינה  ובאסתטיקה סביבתית תוך כדי ניקיון כלובי בעלי החיים, הכנת שלטים ושמות לכל כלוב ועיצוב החדר עצמו. ישנו דגש רב על מוטוריקה עדינה וגסה- הכנת האוכל לבעלי החיים והאכלתם.

הטיפול כולל תהליך ארוך של תצפית על בעלי החיים, היכרותם והכנת תעודת זהות ספציפית לכל בעל חיים.

בקרב אוכלוסיית התלמידים בעלי ASD ישנם ליקויים איכותיים ביחסי הגומלין החברתיים, חוסר אמפתיה, קשר עין בלתי תקין, לעתים תכופות ניכר חוסר של התנהגות התקשרות וכן כישלון יחסי, מוקדם, בהתקשרות סגולית לבני אדם. חוסר המיומנות החברתית  משפיע על יכולתם להגיב לתחושות ולרגשות של האחר. הטיפול בעזרת בעלי החיים בקרב האוכלוסייה מאפשר להם להכיר את האחר (בעל החיים), להגיב אליו, ליצור עימו קשר עין וללמוד דרך בעל החיים את חווית ההתקשרות ולתרגל את יחסי הגומלין עמו.

אין תגיות