תערוכה של נדב

26/07/2015


נדב צרפתי (21) הוא בחור צעיר המאובחן על הרצף האוטיסטי, איתו אני עובדת מזה כשש שנים באמצעות תרפיה בצילום, בבית הספר 'נתיב' לחינוך מיוחד בת"א.

'נתיב' הוא בי"ס של משרד החינוך ועיריית תל אביב הנותן מענה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, בין גילאי 6-21.

ב- 13/8/2015 תפתח במתחם האמנים של 'רובע 9' בתל אביב תערוכת הצילומים של נדב, התערוכה מורכבת מאוסף של דימויים אשר צולמו על ידו בשש השנים האחרונות.


המצלמה עוזרת לנדב לנכס לעצמו חלקי מציאות רגע לפני שהם נבלעים בים הגירויים וברצף הזמן, והשפה הצילומית משמשת עבור נדב אמצעי תקשורת, דרך הבעה וכלי להבניית הזיכרון האישי. לרוב אני מרגישה שהמצלמה משמשת בו זמנית גם כחוצץ וגם כמתווך בין נדב לבין המציאות החיצונית.


זו הפעם השנייה בה נדב מציג תערוכה פומבית, גם השנה הבחירה לצאת מהמרחב המוכר והמוגן אל המרחב הציבורי, היא בעלת ערך רב, משום שהיא מאפשרת לנדב לייצר תקשורת עם מציאות חברתית רחבה המעניקה הכרה, הערכה ולגיטימציה למבט יוצא הדופן שלו ולאופן הייחודי שבו הוא רואה את העולם. ומאפשרת לנו להיות עדים והדים לעצם קיומו לא רק זה הפיזי, היום יומי, אלא גם זה הרגשי, הפנימי, הסמוי מן העין.


מנקודת מבטי כמטפלת אני רואה בנדב צלם צנוע, כזה שאינו מבקש ממצולמיו דבר מלבד היותם. נוכחים. אינו דורש מהם מבט, חיוך, חיבוק או השתנות. מבטו הוא מבט מכיל ותמים, יומיומי, נטול חגיגיות או טקסיות צילומית. נדב נותן למציאות לפגוש אותו והוא מקבל אותה וחוקר אותה במימד הזמן והמרחב. ובמבטו החף מציפיות ומביקורת, הוא תר אחרי האמת. האמת שלו.


ומעבר להיותו צלם מוכשר, נדב אוהב לשיר ונבחר להופיע עם מוקי במופע הרוק כנפיים של קרמבו, ובנוסף הוא גם שחקן טניס מצטיין, בעבר ייצג את ישראל בתחרות טניס של הספיישל אולימפיקס בלוקסמבורג, והחודש עושה זאת שוב במשחקי העולם של הספיישל אולימפיקס בלוס אנג'לס -

כפי שפורסם במרכז לטניס בישראל -  http://www.tennis.org.il/november_2014_player_of_the_month