היערכות מערכת החינוך לרעידת אדמה

3/04/2013

רקע
 
•          ההנחיות להתגוננות בעת התרחשות רעידת אדמה כשנמצאים בתוך מבנה כפי שהן קיימות היום בארץ ובעולם כולו ,המנחות להכנס תחת שולחן העלו שאלות רבות בקרב מומחים מהארץ ומהעולם באשר לרמת הסיכון שיכולה להגרם בתפיסת מחסה תחתיו.
 
•          בעקבות זאת החליטה ועדת ההיגוי הממלכתית לטיפול בהיערכות מדינת ישראל לרעידות אדמה להקים ועדת מומחים בראשותו של פרופ' יצחק אשכנזי על מנת לבחון את ההנחיות הקיימות ולהגיש את המלצותיה.

הנחיות ההתגוננות החדשות
עיקרי התפיסה
 
•          בבסיס ההנחיות החדשות עומדת התפיסה כי לכל בנין עלול להגרם במהלך רעידת אדמה חזקה,נזק מבני קשה עד לקריסתו החלקית או המלאה.
 
•          מטרת הנחיות ההתגוננות החדשות היא לאפשר את הגעתם של הילדים תוך פרק זמן נתון,למקום הבטוח ביותר הנמצא בסמיכות למרחב בו נמצאים הילדים באותה עת.
 
•          בחירת המקום הבטוח עבור כל מרחב פעילות,נעשית על פי סדר עדיפות יורד,מהמקום הבטוח ביותר (שטח פתוח מחוץ למבנה) דרך אזורים במבנה שנבנו בצורה עמידה יותר (חדר מדרגות/מרחב מוגן) וכלה בפתרון המספק רק הגנה מינמלית מפני חפצים נופלים (תחת השולחן).

ההנחיות החדשות
להתגוננות תלמידי מערכת החינוך
בעת התרחשות רעידת אדמה
 
•          כשנמצאים בתוך מבנה/כיתה או בכל מרחב פעילות אחר (מעבדה,חדר מחשבים,אולם,משרד) ומתרחשת רעידת אדמה,נסו להגיע בתוך-15 שניות למקום בטוח על פי סדר העדיפות הבא:
 
ü      צאו לשטח פתוח-אם ניתן לצאת מהמבנה בתוך-15 שניות,צאו החוצה לשטח פתוח והתרחקו מבניינים ,מכבלי חשמל ומעצים.
 
ü      היכנסו לחדר מדרגות-אם אין ביכולתכם לצאת בתוך-15 שניות לשטח הפתוח,עברו לחדר המדרגות והמשיכו לנוע בתוכו עד ליציאה מהמבנה החוצה לשטח הפתוח.
 
ü      היכנסו למרחב המוגן-אם לא ניתן לצאת לחדר מדרגות בתוך-15 שניות,יש להכנס לתוך המרחב המוגן הסמוך (ממ"ד,ממ"ק,ממ"מ)
 
ü      היכנסו מתחת לשולחן-רק אם אינכם יכולים מסיבה כל שהיא להגיע בתוך-15 שניות לאחד משלושת המקומות הבטוחים שלעיל-תפסו מחסה תחת שולחן.


<iframe src="https://www.thinglink.com/card/366516103897153536" type="text/html" width="800" height="327" />
 

 

 

אין תגיות