בעקבות ביקור המשלחת מסין

21/02/2013

​בית ספר איילון לוקח חלק זו השנה החמישית בתכנית "אמירים", תכנית ייחודית מטעם האגף למחוננים ומצטיינים של משרד החינוך,  לטיפוח תרבות מצוינות בביה"ס וטיפוח תלמידים מחוננים ומצטיינים.

תכנית זו מאתגרת את המורים ואת התלמידים כאחד ויוצרת חווית למידה שונה וייחודית אשר משפיעה על מעגלי הלמידה והשיח של מורים , תלמידים וקהילה.

לאחרונה, תלמידים מכיתות ד – ו עסקו בשיעורי אמירים- מדעים בחשיבות של חשיבה יצירתית לתהליך המדעי וניסו לאפיין אילו תכונות אופי צריך בכדי לחשוב באופן יצירתי. הם קבלו השראה מפרופ' דן שכטמן, זוכה פרס נובל בכימיה, אשר אמר שיש לעמוד על הדרך שלך, להקשיב לאחרים אבל להילחם במה שאתה מאמין. התלמידים העלו שאלות בקשר לפרופ' שכטמן ובקשר לתגליתו – קוואזי גבישים -  ובמשך מספר שיעורים עסקו בלמידה מהם גבישים ומהי סימטריה מחומשת לא מחזורית של קוואזי גבישים. במסגרת שיעורים אלו התלמידים בחנו גבישים וגדלו גבישי סוכר, למדו על היבטים שונים של סימטריה באומנות, באדריכלות, במתמטיקה ובמדע  דרך משחקים והתנסויות שונות וקראו במקורות מידע על פי עניינם. הם התעניינו לגלות שגם האסטרונאוט אילן רמון ז"ל עסק בניסוי של גידול גבישים בחלל. לבסוף הם גם חברו מכתב לפרופ' דן שכטמן ושיתפו אותו במחשבות ובשאלות שהתעוררו בעקבות תהליך הלמידה.

באחד משיעורים אלו התארחה משלחת של נציגי משרד החינוך של שנחאי סין, במסגרת ביקורם בארץ, בכדי ללמוד על הוראת תלמידים מצטיינים ומחוננים בישראל.  צוות בית הספר הציג בפני האורחים את העשייה הבית ספרית במסגרת תכנית אמירים, ואת התרומה של הטמעת התכנית בבית הספר. במסגרת הביקור נציגי המשלחת צפו בשיעור לדוגמה בה תלמידים מכיתות ד – ה חקרו היבטים של סימטריה. 

התלמידים התרגשו מאוד מהביקור ושוחחו ביניהם על דרך ארץ מתאימה. הם התענינו לגלות סימטריה גם באומנות הסינית ומקווים שיוזמנו לביקור בסין.

לחצו כאן לכתבה ב"ראש גדול"

חזרה לתפריט אמירים