תכנית אמירים לתלמידים מצטיינים

31/03/2016

"ההצטיינות איננה זר של עלי דפנה, המעטר אחת ולתמיד את ראשו של המצטיין. כדי שעטרת הזר תעמוד בעינה, כדי שהעלים יהיו תמיד רעננים, ירוקים, שלמים, יש לזכות בזר כזה של עלי דפנה שוב ושוב כל פעם מחדש". (פרופ' אסא כשר)            

תכנית אמירים היא תכנית מטעם האגף למחוננים ומצטיינים של משרד החינוך הפועלת בבית הספר "איילון" זה השנה התשיעית. תכנית אמירים היא תכנית ייחודית שמטרתה פיתוח תרבות מצוינות בבית הספר, תוך טיפוח והעשרת התלמידים המחוננים והמצטיינים.

מטרות התכנית להעמיד בפני התלמידים המצטיינים אתגרים ומשימות ליכולותיהם הגבוהות ולנטיותיהם האישיות, להכשירם לצרוך מידע באופן יעיל וביקורתי, וכן ליצור ידע חדש באורח פעיל, להדגיש טיפוח של מיומנויות שתאפשרנה לתלמידים להתמיד במשימות, להיות מחויבים למטלות ולהעז להיות פורצי דרך ומובילים.

התלמידים אשר נבחרו לתכנית  ישתתפו בקורס בתחום מקצועי  ובקורס חברתי ערכי. הקורס החברתי ערכי  - "מנהיגות צומחת" - יתקיים בימי חמישי פעם בשבועיים לסירוגין ל – 2 הקבוצות: תלמידי אמירים  מכיתות ג- ד בקבוצה אחת ותלמידי אמירים  מכיתות ה- ו בקבוצה השנייה
השתתפות בקורס חברתי ערכי היא תנאי להשתתפות בתכנית אמירים בהתאם לדרישות האגף למחוננים ומצטיינים.

השנה מתקיימים הקורסים הבאים:

פליקס בצלחת ( ג-ד):
קורס חשיפה בהנחיית המורה מיכל מטלון. במהלך הקורס התלמידים יחקרו דרך מסעו של פליקס, הארנב המטייל בעולם, ארצות ותרבויות שונות , תוך שימת דגש על המאכלים המאפיינים אותן. התלמידים יכינו חוברת מתכונים אינטראקטיבית, על ידי חקירת מאפייני המדינה, חומרי הגלם המאפיינים את המדינה מאפייני התרבות והמתכונים שלה. השיעורים יתבצעו תוך שילוב מיומנויות מחשב מתקדמות.

 
מסע בעקבות גילויים ומחקרים פורצי דרך (ד - ה):
קורס העמקה בהנחיית המורה ירון ויסמן שמטרתו לעורר אצל המשתתפים את הסקרנות, ולהכיר את הדמויות וההתרחשויות מאחורי הגילויים הגדולים והפיתוחים הטכנולוגיים השונים. הקורס נועד לייצר אצל התלמידים רצון לחקור ולהעמיק בלמידה על דמות בהיסטוריה של המדע, להכיר את הדמות והרקע שבו היא גדלה. במהלך הקורס יצטרכו התלמידים לבחור דרך יצירתית להציג בפני תלמידים אחרים את הדמות שעליה הם חקרו ואת הגילוי המדעי שאותו הדמות גילתה.

חקר אמנות והתרבות החזותית (ה-ו):
קורס העמקה  וחקר בהנחיית המורה אתי אמינוף. הקורס  מיועד לתת ביטוי לתלמידים שיש להם כשרון בתחום החזותי אמנותי כדי לחזק את הנטייה הטבעית שלהם לאמנות. התלמידים יחשפו ליצירות אמנות ויצירות מהתרבות החזותית לצורך העשרה קריאה וניתוח יצירות תוך הבחנה ומודעות לאמצעים אמנותיים ביחס למסרים. התלמידים יעשירו את עצמם בכלים שונים וטכניקות מגוונות לשכלול יכולת הבעה רגשית, תוך שימוש באמצעים חזותיים אמנותיים.

מנהיגות צומחת ( ג - ד  / ה – ו ):
קורס בהנחיית יועצת בית הספר קרן הירשפלד אשר יעסוק בטכניקות וכלים שונים מתחום הפסיכולוגיה החיובית. התלמידים ילמדו עקרונות מרכזיים בתחום, יחשפו  לטכניקות וכלים שונים ואף ילמדו להיות סוכני השינוי בבית הספר.  בקורס יתרגלו וילמדו  את עקרונות הפסיכולוגיה החיובית דרך שימת דגש לעוצמות כל אחד ואחד מהילדים וחיזוקם. כל אחד מהילדים יעבור תהליך אישי וקבוצתי של העצמת האישי, חשיבה חיובית, צמיחה , תקשורת בין אישית ומנהיגות התנהגותית.

 

חזרה לתפריט אמירים