תחום רגשי

24/01/2016

התחום הרגשי – "אני מאמין" ומהות התחום

הטיפול באומניות ככלי פסיכו תרפויטי על תחומיו השונים בא להפגיש את האדם עם חייו הרגשיים פנימיים, במטרה לחולל שינוי באיכות מגעיו של האדם עם עצמו וסביבתו. זאת על מנת לאפשר לאדם מימוש הפוטנציאל הטמון בו , איכות חיים טובה יותר והעצמה אישית.

רציונאל :
החוויה הטיפולית מאפשרת לצד היצרי, חושני וחושי להתבטא באופן יצירתי וליצור צורות שונות של קשרים המבוססים על אמון בסיסי והדדיות.
הטיפול הרגשי באמצעות הבעה ויצירה כוללים מספר תחומים:
• טיפול באומנות פלסטית
• טיפול בתנועה ומחול
• פסיכודרמה
• טיפול באמצעות בעלי חיים
• טיפול באמצעות צילום.

מטרות הטיפול הרגשי :
מטרות הטיפול הרגשי משותפות לכל התחומים ובאות לידי ביטוי בשפות האומנות השונות.
זמן הטיפול מוכתב כשנת לימודים אחת או יותר על פי משרד החינוך ומצריך התארגנות מערכתית של הצוות הרב מקצועי.
הצוות הרב מקצועי כולל  אנשי חינוך וטיפול, בני משפחה, רווחה וכל גורם רפואי טיפולי נוסף הקשור לעולמו של המטופל.
הטיפול נבנה מתוך שותפות בין מערכתית, תיאום וגיבוש תוכניות טיפוליות התואמות את צרכיו התפתחותיים של כל מטופל, במטרה ליישם את השיגיו הרגשיים גם מחוץ לחדר הטיפול.


תרפיה באומנות פלסטית
תהליך טיפולי המשתמש בתהליכים יצירתיים חזותיים רב גוניים על מנת לעודד תהליכים תת הכרתיים ופנימיים בצורה יצירתית, לעיתים בלתי וורבלית על מנת להביא לידי הכרה וצמיחה אישיים.
המטרה היא לחזק את מוקדי הכוח ולחולל שינוי בתחומי הקושי בכדי לאפשר למטופל מועדות ואיכות חיים טובה יותר.תרפיה במחול ובתנועה
הגוף הינו הבית לחיינו הפנימיים, מנו אנו מגיחים אל העולם.
הטיפול בתנועה ומחול מחפש את הריקוד בין העולם הפנימי לבין המציאות החיצונית.

הקשר הדיאדי מטופל- מטפל מוליד חוויה ראשונית של אמון ואינטימיות המקלה ומאפשרת למטופל לפגוש את מחוזות הכעס, הכאב, הרעב והחוסר שבחדריי חדריו.

הזנה, ויסות והכלה אוטנטיים ומקבלים, מעניקים למטופל כוחות להיטיב ולשפר הסתגלותו למציאות החיצונית על דרישותיה, תוך פיתוח מיומניות חברתיות בין אישיות.

הטיפול נע במרחביי הגוף ובחלל הטיפולי המוגן והבטוח, ומעודד יוזמותיו הגופניות תנועתיות של המטופל לצרכיי העצמתו האישית, העלאת הדימוי האישי והביטחון העצמי, עידוד חלקיו היצירתיים – משחקיים, פיתוח עולם הדמיון וההומור וקשת הביטוי הרגשי.

ישנה כאן בקשה להתאהבות כלפיי העצמי וכלפיי האחר .

פסיכודרמה

הפסיכודרמה היא שיטת טיפול שפירושה :
פסיכו = נפש
דרמה = פעולה.
כלומר, נפש בפעולה. מורנו (מייסדה של הפסיכודרמה)  האמין כי במקום לדבר על הדברים, יש לפעול אותם במרחב הטיפולי ורק כך יכול האדם להגיע לשינוי.
במקורה הפסיכודרמה הינה טיפול קבוצתי בו חבריי הקבוצה מסייעים ליחיד בה לשחזר סיטואציות קונפליקט ואליות בחייו ולראותן מנקודות ראיה שונות.
ההנחה היא שקבוצה מהווה מקרוקוסמוס לעולם החיצוני, והתפקידים אותם יבחר האדם בקבוצה אלו הם אותם תפקידים שיבחר לעצמו האדם בכל קבוצה אליה הוא שייך : משפחה, חברים, לימודים וכדומה.... כשהמטרה היא להרחיב את רפרטואר התפקידים של היחיד ולאפשר לו לבחור את חייו.

הטיפול בילדים ממזג לתוכו שיטות טיפול שונות ומגוונות מתוך הבנה כי לעיתים יש צורך בהרחקה (לדוגמה : עבודה עם בובות, או משחק תפקידים של דמויות דמיוניות) על מנת לעבד ולחקור את העולם הרגשי של הילד.
הטיפול מתבצע באופן פרטני, זוגי או קבוצות עבודה קטנות (עד 4 ילדים) מתוך הבנה של הצרכיים ההתפתחותיים בגילאי 4-6.

"פרויד עוזר לאדם לנתח את חלומותיו – הפסיכודרמה תאפשר לאדם לחלום אותם" (י.ל מורנו)


דרמה תרפיה

דרמה תרפיה מתבססת על יכולות הדמיון והמשחק – תכונות הקיימות ומתפתחות בנו מטבע היותינו בני-אנוש.
המרחק הנוצר דרך מגוון אמצעים אומנותיים, מספק חיץ והגנה ומאפשר ביטוי חלקים ותכנים חבויים הקשים להבעה. לאמצעים אלה ישנו הכוח לעקוף הגנות ולכן הם משמשים ככלי לביטוי האני הפנימי, הקול הפנימי.
הדרמה תרפיה נותנת במה למצוקות העבר, מציעה כלים ללמידה ואימון במיומנויות התפקוד הרגשי/ נפשי והזדמנויות לשינוי בתהליכי הנפש והרגש.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים.doc

אין תגיות