הדרכת הורים

22/01/2014

"לרפא – לפעמים, להקל – לעיתים קרובות, לתמוך – תמיד" (היפוקרטס)

 

​כולנו רוצים להיות הורים טובים: משקיעים, מעורבים, קשובים, תומכים, אוהבים, מאפשרים, מציבים גבולות כשצריך אבל מאפשרים תקשורת פתוחה עם ילדינו.

איך עושים את זה? איך עושים את זה הכי טוב שאפשר?למרכז אביב הילדים באים כדי להתפתח ולהתקדם. אנו מבינים, שבמקביל לתמיכה בילד, גם ההורים זקוקים לתמיכה. למקום שילווה אותם, יקשיב להם, יעזור להם להתמודד עם שאלות ולמצוא את הדרך לממש את אותה הורות אליה הם שואפים, שבתורה תשפיע על הילד ותקדם אותו בדרכו.מרכז אביב מציע שרות של הנחיית הורים.

הנחיית הורים מתאימה להורים, שמוצאים את עצמם מתקשים להתמודד עם שינויים שמופיעים אצל ילדיהם, בשלבי ההתפתחות השונים. במפגשים ניתנים כלים להתמודדות עם הילד ולהבנה של עצמי כהורה.

הנחיית הורים מהי?
בעבר יכלו ההורים לבצע את תפקידם על פי תחושות בטן. כיום קשה מאד לקיים הורות אינטואיטיבית.  ההורה העכשווי נתקל בשאלות חינוכיות רבות מבלי שיצליח למצוא תשובה לשאלותיו, בשל המגוון העצום של גורמים מכוונים וספרי הדרכה בעלי גישות שונות ומנוגדות. הורה המנסה למלא את תפקידו כהורה ונחשף לריבוי גישות חינוכיות, עלול לחוש חוסר אונים ואובדן דרך. ההורה חווה פער גדול בין מה שהוא מצפה להיות לבין מה שהוא מרגיש שהוא מסוגל לבצע בפועל.
בעבר, רצינו לגדל ילדים על פי המודל שלמדנו מהורינו. היה ברור שמשתמשים באותן שיטות חינוכיות, שכללו לעיתים עונשים גופניים וסמכות מחמירה ונוקשה. הספיק מבט אחד מאבא, או איום מרומז מאמא, כדי שנרוץ לעשות מה שאמרו לנו. כיום, הורים רבים מאד רוצים דווקא להימלט מצורת החינוך בה הם גודלו ולהיות הורים אחרים, שונים, טובים יותר לילדיהם.
אבל איך להיות הורה טוב? הכי טוב שאפשר? ומה יקרה אם אני לא אעשה את זה נכון או בדיוק נכון?
הורים רבים מתענים בשאלות הללו והרצון להיות ההורה הכי טוב לילדיי, בעיקר בהתחשב בעובדה שגם הזמן המשותף של הורים וילדים הצטמצם בצורה משמעותית בתקופתנו, מביאים להדגשת מקומו המרכזי המוגזם של הילד במשפחה. ההורים מגדלים את הילד כשהם רואים לנגד עיניהם מה הם כהורים צריכים לתת ופחות מה הם יכולים לבקש מהילד. הילד מקבל מסר של "אתה מרכז העולם ואני עושה הכל למענך" מבלי להבין שהוא חלק מהעולם ושקיימת מערכת יחסים הדדית שבה לא רק מקבלים אלא גם נותנים לאחר.
אין פלא, שהתקופה של היום מתאפיינת במה שמכונה "ערפל הורי". והערפל הזה נהיה סמיך יותר ויותר.
הנחיית הורים היא פעילות חינוכית- ייעוצית שמטרתה לסייע להורים במילוי המשימות ההוריות: גידול וחינוך ילדים. הנחיית הורים מאפשרת , על פי הנחתה, פיתוח הורות מיטיבה התורמת לאיכות חיים להורים ולילדים, באמצעות הקניית ידע, פיתוח מיומנויות תפקודיות והרחבת המודעות האישית.
הנחיית הורים מתייחסת, אם כן, לתפקיד- הורות, לבעל התפקיד – ההורה ולהקשר שבו שניים אלו נמצאים. יש הכרה בכך שלהיות הורה זה תפקיד, שמצריך הכשרה, לימוד מיומנויות שונות, ליווי והעצמה. כל זאת באמצעות התערבות מקצועית ושיטתית של תוכניות המבוצעות על ידי מנחה הורים מוסמך.
 

שותפות עם הורים  נכתב ונערך ע"י יואל יפרח פסיכולוג שיקומי קליני, מומחה בפסיכולוגיה חינוכית

 הורות האביב ​-סדנאות בנושא הורות​​​