כנס אוריגמי תשע"ג

29/01/2013

תמונה1_550.jpg
ללמוד גאומטרייה בצורה חווייתית, מוחשית, תוך פיתוח חשיבה והבנה, נשמע כמעט כסתירה, למי שנזכר בלימודי הגאומטריה שלו  בבית הספר. אבל הכנס, שהתקיים בתאריך: כ"ז בכסלו תשע"ג, (11.12.12), במרכז לפיתוח מקצועי של סגלי הוראה בתל אביב יפו, בשותפות פעילה עם המרכז הישראלי לאוריגאמי, הוכיח שהדבר אפשרי ואפילו מאתגר.

 

כנס האוריגאמי ליישומי הוראה – "גאומטריה, אוריגאמי והקשר ביניהם" הוא אירוע ראשון  מסוגו, בארץ ובעולם, שמטרתו פיתוח מקצועי של סגלי הוראה. זאת, בשונה מכנסים אחרים בנושא שנועדו עד היום, למתמטיקאים ומדענים ו/או חובבי אוריגאמי. הייחודיות של כנס זה היא בעובדה, שהכנס מהווה הזדמנות חדשה להתפתחות מקצועית של גננות, מורים ומדריכים בראיית רצף: מהחינוך הקדם יסודי ועד לחינוך העל-יסודי. המשתתפים, שלקחו חלק פעיל, היו ברובם מדריכים ועובדי הוראה העוסקים, בתחומי המתמטיקה והמדעים, ובחלקם עובדי הוראה המתמחים בתחומי דעת אחרים.

את הכנס כיבדו בנוכחותם: מר רון חולדאי, ראש עירית תל- אביב -יפו, מר סאטו הידאו, שגריר יפן בישראל ואשתו, מר טומוהאקי שימאנה – נספח התרבות של יפן בישראל, גב' חיה שיטאי – מנהלת מחוז תל אביב, גב' דפנה לב – מנהלת מינהל החינוך, התרבות והספורט, וכן שותפים מתחום המתמטיקה באקדמיה ובמחוז, נציגי המרכז הישראלי לאוריגאמי, ואומנים מתחום האוריגאמי . בפתיחת הכנס הוזמנו כל הנוכחים לתערוכה "מקיפולים לפיאונים", בה הוצגו יצירות אומנות באוריגאמי של הגברת מיוקי קאוומורה מיפן, פיסיקאית ואומנית אוריגאמי, ושל האמן הישראלי – בריטי מר פול ג'קסון.

_550תמונה5.jpg
לאחר דברי פתיחה של מנהלת מרכז הפסג"ה, הגברת אריאלה ברזילי,  שיתפו ראש העיר,  שגריר יפן, ומנהלת המחוז, את הנוכחים בחוויותיהם מלימודי הגיאומטריה והקשר שלהם לאומנות קיפולי הנייר.
בהמשך, התקיימו הרצאות קצרות במליאה ע"י: ד"ר ראיסה גוברמן, ראש בית הספר לחינוך במכללת אחווה, האומנים: מיוקי קווארמורה ופול ג'קסון, גב' יעל צרפתי, מנחה גננות ומורים בתחום המתמטיקה באקדמיה ובמרכז הפסג"ה, והגב' מירי גולן, מנהלת המרכז הישראלי לאוריגמי. הרצאות אלו הבהירו למשתתפים את חשיבותה של אומנות האוריגמי כבסיס ידע, שניתן להשתמש בו במגוון תחומי חיים (פיסיקה, אדריכלות, ביולוגיה, עיצוב ועוד), וגם כאומנות בפני עצמה ככלי לימודי משמעותי בהוראת הגיאומטריה.

לאחר הפסקת צהרים קצרה, התקיימו שלוש סדנאות יישומיות במושבים מקבילים: קיפולי פאונים, בהנחיית האומנית מיוקי קאוומורה, משחק וקיפול של תיבות, בהנחיית האומן פול ג'קסון, תוכנית אוריגמטריה לגיל הרך, בהנחיית אלה פישמן, גננת מנהיגה בעיר. בכל אחת מהסדנאות התנסו המשתתפים בקיפולי נייר, חוו חוויה אסתטית, חקרו את הצורות והמבנים תוך שימוש בכלים של אוריינות חזותית והקשרים לידע בתחום הגיאומטריה. חלק מההרצאות והסדנאות, שהתקיימו באנגלית, לוו בתרגום לעברית  ע"י המתורגמן ואיש המרכז לאוריגמי, בועז שובל.
תמונה_5504.jpg
בסיום הכנס הוקרן סרטון שהוכן במיוחד ע"י פרופסור אריק דמיין מארצות הברית, בנושא "המתמטיקה של הנייר העוטף את השוקולד, מוצארט וקרמבו".

הכנס הוא שיאו של תהליך התפתחות מקצועית, שנערך במרכז הפסג"ה בארבע השנים האחרונות ביוזמת הפיקוח על הגננות והמחלקה לגני ילדים ברשות, בשיתוף עם המרכז הישראלי לאוריגאמי. תהליך זה כלל הנחיית השתלמויות והדרכה בתחום לגננות, ע"י הגברת מירי גולן. השאיפה, היא להרחבת שיתוף הפעולה בעתיד עם סגלי הוראה נוספים בשכבות הגיל הבוגרות.
משאלון המשוב, שליווה את המשתתפים בכנס, ניכרת שביעות רצון רבה מההרצאות, מהסדנאות ומההתנסויות, שהדגש בהן היה - מהלכה למעשה.  המשתתפים ציינו שהכנס עורר לתובנות ומחשבות אודות יישום  אפשרי של הנלמד בשדה שלהם, בגנים ובבתי הספר, וכן להעלאת המודעות להוראה אחרת של תחום הגאומטרייה. משתתפים רבים ציינו, שהכנס פתח בפניהם צוהר לנושא חדש ומעורר השראה, הניתן לשילוב בהקשרים מגוונים ובדיסציפלינות שונות. 
 
אין ספק, שעבור סגלי ההוראה זו הייתה חוויה לימודית משמעותית שיש צורך להמשיכה ולטפחה מעבר למסגרות הלמידה המוצעות להם בדרך כלל, כגון: השתלמויות, ימי עיון, ייעוץ והדרכה במפגשים פנים אל פנים ובאופן ווירטואלי.
_550תמונה3.jpg

 

המתמטיקה והמדע של האוריגאמי - פול ג'קסון
משחק וקיפול של תיבות - פול ג'קסון
מבוא אוריגאמי ומתמטיקה של נייר A4 פול ג'קסון
רופסור אריק דמיין - המתמטיקה של הנייר העוטף את השוקולד - "מוצארט" ו"קרמבו"
המתמטיקה של הפאונים והמבנה החזותי המודולרי מאוריגאמי - מיוקי קווארמורה
תקשוב גאומטריה ואורגאמי הילכו יחד? מירי גולן
טרום אוריגאמטריה - אלה פישמן
סיור וירטואלי בתערוכה "מקיפולים לפאונים"