לימודי פיזיקה בחמד"ע: 5 יח"ל+בונוס מהאוניברסיטאות

פיזיקה הוא מקצוע העוסק בהבנת העולם הסובב אותנו – מחלקיקים אלמנטריים המרכיבים את גרעיני האטומים ועד לחורים שחורים. לומדים להבין את החוקים שמהווים בסיס לכל מדעי הטבע. פיתוח טכנולוגיה עילית מתבסס על המדע הבסיסי, ולכן הפריצות הגדולות התבססו על שיטות ותיאוריות שפותחו על ידי פיזיקאים.

בתיכון נלמדים פרקים במכניקה חשמל ומגנטיות ונושאים בקרינה וחומר הנקשרים למציאות היומיומית  ומאפשרים להבין "איך דברים עובדים".

לימודי הפיזיקה מקנים לתלמיד יכולות חשיבה אנליטית מדעית ומיומנויות כמו  בניית טיעון, בחינתו בכלים מדעיים (ניסויים), לימוד תהליכים של הסקת מסקנות ושימוש בשיטות ייצוג שונות: ייצוג מילולי, ייצוג אנליטי-מתמטי, ייצוג גרפי וייצוג שגיאות.

 לימודי פיזיקה ברמה של 5 יח"ל מהווים מפתח ללימודים אקדמיים. פיזיקה הוא מקצוע חובה לכל נרשמי הטכניון, לימודי הנדסה וחשמל בכל הפקולטות בארץ, כמו גם בתי הספר לרפואה, מחייבים ידע בפיזיקה ברמה מורחבת. חברות התעשייה העילית (היי טק) מקדמות בברכה בעלי תארים גבוהים בפיזיקה.

בחמד"ע ,לימודי הפיזיקה הינם מסלול 4 שנתי, החל מפרויקט ח"ץ (חמדעי צעיר) בכיתה ט'. בהמשך, הלמידה נגזרת מנושאי הסילבוס לבגרות ונשזרת בהדגמות וניסויים רבים. גישת ההוראה המשלבת מעבדה עם ציוד מתקדם ושימוש בטכנולוגיה מהווה את הליבה של הלימוד בחמד"ע . תמיכה בתכני ההוראה התאורטיים מודגמים ומיושמים במערכות מדידה, גיוון וקישור לחיי יום יום . במהלך הלימודים מושם דגש רב על ההתנסות המדעית של כחלק ממיומנויות הידע והחשיבה החוקרת.

 

 

 

 

 

לימודי פיזיקה מחקרית- תכנית תלת שנתית י'-י"ב: 5 יח"ל

 

מהי פיזיקה מחקרית?

הוראה פרויקטנטית, המבוססת על שילוב בין לימוד עיוני לבין עבודה ניסויית-מעשית. מספר מצומצם של מרכזים בארץ, וחמדע מובילה בהם, מאפשר לתלמידיו מקצוע זה. מותנה בלימודי פיזיקה 5 יח"ל.

 

כיתה על עירונית פיזיקה מחקרית בחמד"ע-

בחמד

"ע מיושמת גישת הוראה חדשנית, המשלבת הוראה פרונטאלית עם התנסות והעמקה עצמית של התלמידים. נושאי הלימוד הנבחרים משלימים את הנלמד בתוכנית הלימודים הרגילה. התלמידים בכיתה י' רוכשים מיומנויות של עבודת מחקר, עבודה בצוות, דיווח מדעי וכתיבה מדעית של דו"חות ומאמרים. הפרוייקטים: בנייה וחקר הפיזיקה של בועות סבון,  של חומר מגורען (חול ממנו עשויות דיונות או שעוני חול) או חקר ניסויי של גלים עומדים דו-מימדיים. החל מכיתת י"א התלמידים  מתעמקים בניסויים נבחרים עד סוף י"ב, במהלכם הם  נעזרים במורה חמד"ע ובמנחים מהאקדמיה. התוצר הסופי של חקירתם הוא שילוב של הדו"ח המפורט שהם מגישים עם הניסוי או המתקן שהם מציגים. תוצאות החקר שלהם מוצגות להערכה בפני שופטים ובוחנים חיצוניים.

 

 

 

מ"ח- מדע חישובי בחמד"ע

       הזמנה למפגש היכרות של בוגרי ט' והוריהם עם מ"ח- מדע חישובי

          תכנית ייחודית לתלמידים מצטיינים – החל מכיתה י'

 

מ"ח – מדע חישובי, הוא מקצוע ייחודי בעולם, פרי יוזמה ופיתוח של אנשי חמד"ע בשיתוף אנשי מדע,  המיועד לתלמידי תיכון מצטיינים, במסגרתו נלמדות שיטות מחקר העושות שימוש במחשב ככלי מדעי.  

 

מ"ח הוא מקצוע מדעי ברמה של 5 יחידות לימוד (מופיע בנפרד בתעודת ביה"ס ובתעודת הבגרות), מוכר על ידי צה"ל (סמל

ייחודי בלשכת הגיוס) וזוכה להכרה ובונוס באוניברסיטאות.

הלימודים מתקיימים בחמד"ע במסגרת מיפגש שבועי אחד (אחה"צ) לאורך 3 שנים (י'-י"ב).

 

במסגרת התכנית קיימים שני מסלולים *(ראה העמוד המצורף):

1.      מדע חישובי- מודלים חישוביים

2.      מדע חישובי - ניתוח נתוני עתק (Big Data) ואינטליגנציה מלאכותית (AI) בהיבט ביולוגי/רפואי.

 

לקראת לימודי מ"ח בכיתה י' יתקיים מיפגש להורים ותלמידים  בחמד"ע

5 במרץ 2019, בשעה 18:00   

ב

מ

יפגש תוצג תכנית הלימודים, דרך הלמידה ועבודות של תלמידי התכנית.

יפורט תהליך המיון ויחולקו מסמכי ההרשמה למבחן המיון.

                                         

*  עלות לימודי מ"ח לשנת תש"פ:  1,500 ש"ח לפקודת חמד"ע.

*  מבחן מיון יתקיים בחמד"ע (לבחירה באחד מהמועדים).

         1. ביום שלישי, 26 במרץ בשעה 10:00

         2. או יום שלישי, 2 באפריל בשעה 10:00

          המבחן נמשך כ-3 שעות. 

*עלות מבחן המיון:  180 ₪ לפקודת מכון קרני.

 

,

 

ד"ר תהלה בן גיא

מנהלת חמד"ע