פרוייקט חונכות

27/02/2018

מזה כמה שנים, פועל בבית הספר פרויקט נפלא - חונכות.
תלמידי כיתות ד' ה' ו' חונכים את תלמידי כיתות א' ב',
החונכות מתקיימת במסגרת יום הלימודים.
בשעת החונכות החונכים מפעילים את התלמידים מהכיתות הצעירות בפעילויות שונות ברוח הזמן. משמח ומרחיב את הלב לצפות בתלמידים משכבות הגיל השונות פועלים יחד בשיתוף ובסבלנות.
החונכים משקיעים בחניכים, מכינים פעילויות ואף מלווים אותם במעבר לשעת החונכות.
תכנית הפעלת חונכות כוללת נושאים כמו: טפוח קריאה, כישורי שפה, זהירות  בדרכים, צריכה נבונה, חגים, כישורי חיים, שמירה על איכות הסביבה ועוד...
יישר כוח לחונכים - תודה על ההשקעה והמסירות.
החונכים והחניכים מחכים בקוצר רוח לכל מפגש.
מידי פעם מתחלפים התפקידים והחניכים מכינים פעילות לחונכים.
 
רציונאל ותובנות
החונכות מתבססת על מרכיבים של קשר בלתי פורמאלי בין חונכים לחניכים כשהפרשי הגיל ביניהם הוא בטווח של 3-5 שנים. הקשר האישי בין חונך בוגר וחניך צעיר, נמצא כתורם ויעיל ביותר בתחומים שונים: תחום לימודי, חברתי, התנהגותי ורגשי.  
מעלותיה של החונכות, הן בכך שהמטלות נעשות תוך ידידות והדדיות המאפיינת קשרים בין ילדים הקרובים בגיליהם, ובכך מקדמת  את היכולת ללמוד תכנים ייעודיים ומיומנויות בגישה חיובית ובלתי מלחיצה.
 
על חשיבות הקשר בין התלמידים הבוגרים לתלמידי השכבות הצעירות למדנו מתוך התנסות רבת שנים. לתלמידים הצעירים הקשר תורם לתחושת ביטחון בבית הספר ולהרגשה שיש להם כתובת אליה הם יכולים לפנות.
התנסינו במקרים שונים, שבהם התלמידים הצעירים פונים לעזרת החונכים, והחונכים שמחים להיות מקור לתמיכה לצעירים.
 
אפשר להרגיש באווירה אחרת השורה היום בחצר בית הספר: החיכוכים פחתו במידה ניכרת, הצעירים חשים בנוח לפנות ולהיעזר והבוגרים מוחמאים מהיותם גורם מחנך ומסייע למערך החברתי של בית הספר.
                                                              בהצלחה לכל השותפים לעשייה!