פרויקט "אמץ אתר"

10/02/2014

 

 

 תמונות מהשטח

 

פרויקט "אמץ אתר" של המשרד לאיכות הסביבה, הוא פרויקט המעודד טיפוח אתרים שונים שהקהילה יכולה להפיק הנאה מטיפוחם. במסגרת הפרויקט בוחר בית הספר אתר הנמצא בסמוך אליו, אך לא בתוך שטח ביה"ס והוא אחראי לטיפוח ואחזקתו למשך מספר שנים.
בית הספר שלנו הצטרף לפרויקט זה ובחר לאמץ את שלולית החורף, בשטח הסמוך לבית הספר החדש "תיכונט".
שלוליות  החורף בישראל, מהוות פינות טבע קסומות בלב העיר ובשטחים הפתוחים, לצערנו הן הולכות ומתמעטות. קבוצות "שימור טבע" של העיר תל אביב, נאבקו כדי לשמור את שלולית החורף שברמת אביב. כתוצאה מהמאבק, הקצתה עיריית תל-אביב שטח של כ-10 דונם כשטח לשימור, ובשיתוף עם אדריכל הנוף ליאב שלם, החלו בהקמת שלולית החורף בחודש אוקטובר שנה זו.
יחד עם ליאב, יצאנו לזרוע ולהטמין, צמחים שהם מינים אופייניים וייחודיים לשלוליות חורף: תורמוסים, נענעת הכדורים, רקפות, חצבים, צבעוני מצוי, ארכובית צמירה ועוד.
הליכה ברגל במשך 35 דקות,  הובילה אותנו לשלולית. כשהגענו וראינו את המקום הרחב והגדול עומד ומוכן לגשם... מאוד התרגשנו. ליאב הסביר לנו מהי שלולית חורף, מהם התנאים ההכרחיים ופעולות נדרשות לצורך שימורה, למה חשוב לשמור על שלוליות החורף, מהו המגוון הביולוגי בשלולית. והחשוב מכל-  להבין שיש לנו מחויבות לאומית ובינלאומית לשימור שלוליות החורף מאחר והן משאב ציבורי וזו פיסת הטבע ה"כמעט" אחרונה באזור שלנו. הטמענו את הפקעות וגם זרענו תורמוסים וחיכינו לגשם.....
הגשם המשמעותי הראשון שסוף סוף הגיע נתן את אותותיו בשלולית. ואנחנו שכל כך חיכינו שהשלולית תתמלא, הגענו לאתר ושמחנו לראותה מלאה ואת לבלוב הפקעות.
ליאב סיפר לנו שכשהגיע לשלולית יום אחד, הוא נתקל בשועל יפהפה שהביט בו ממושכות, אך עד שהוציא את הטלפון הסלולרי כדי לצלם, השועל ברח אל השיחים ונעלם.
צוות מדעים ואיכות הסביבה רואה בפרויקט זה מטרה חשובה בנוסף על שמירה והגנה על הסביבה, מטרה שהתלמידים יכירו בקיימות ,ילמדו על יחסי הגומלין בין יצורים חיים לבין סביבת המערכת האקולוגית. האתר ישמש אותנו, כסביבת למידה רב חושית המזמנת חקר מתוך סקרנות.
הנגישות לשלולית נוחה ביותר וכולנו מקווים שהרבה מאוד אנשים יבואו לפינת טבע זו.