שבע טחנות - פעילות חקר

27/11/2013

אתר שבע טחנות הידוע בכינויו גם כ "גריסה" או "ג'רישה" בשל סמיכותו לתל גריסה הוא אחד מהאתרים היפים ביותר שלאורכו של נהר הירקון המשתקם, ולאחרונה הפך אף ליפה עוד יותר בשל עבודות השימור, השחזור והפיתוח הסביבתי המאסיביות שמתבצעות במקום.

באתר ניתן לראות שרידי מכלולי שלוש טחנות קמח ע'ותמאניות מן המאה ה- 19, הממוקמים על גבי שרידים מתקופה קדומה. באתר עצמו סכר אבנים מודרני (המשופץ בימים אלו ממש) הסוכר את מי הירקון ונבנה מעל גבי סכר ההסטה המקורי של התחנות, ובסמוך אליו וגשר עץ מעל נתיב המים המשמש למעבר אל עבר פארק הירקון (פארק גני יהושוע) ולתל אביב.

כיום שופץ המקום ללא הכר והוא כולל שחזור נאמן של בריכות ההסטה, בריכת מים מלאכותית, צמחיה מקומית שננטעה באופן שובה לב, שבילי הליכה סלולים המחברים את המקום הן לגבעת נפוליאון - תל נפוליאון הסמוך, ולגן השעשועים ראש ציפור המקסים.

אתר שבע טחנות מזכיר לכולנו עד כמה יפה הוא הירקון, ואת גודל הטרגדיה שבהשחתתו ועל הנזק שאנו גורמים לסביבה ולדורות הבאים. עם זאת ראוי לציין כי למרות הנזק הרב שעדיין נגרם לנחל הירקון, המצב כיום טוב לאין שיעור מהשנים הקודמות שבהם הפך למזבלה של ממש לאורך כל גדותיו.

 

היכנסו לפעילות חקר האתר "שבע טחנות"​

​ ​