אמנות רחוב- ביה"ס אוסישקין

3/04/2013

בית ספר אוסישקין נכנס השנה לתכנית התקשוב של העיר תל- אביב- יפו. הוא בית ספר המשלב ארבע כיתות חינוך מיוחד של ילדי PDD: כיתה א', כיתה ב' ושתי כיתות ו'.

2 pics.jpg

בית הספר פועל בשיתוף פעולה עם בית דניאל בנושאים של זהות יהודית, תרבות, חינוך וקהילה ברוח היהדות המתקדמת. לבית הספר רבה, ויחד הם מקיימים טקסים וחגיגות בחגים ומועדים.

לכבוד שנת המצווה של הבנות, יחד עם בית דניאל, עורכת השנה שכבת ו' מסע מיוחד מילדות לבגרות. התלמידים לומדים על מסורת וחדשנות, זהות יהודית וישראלית, על טקסי מעבר בתרבויות שונות, מה זה בר/ בת מצווה וטקסטים מארון הספרים היהודי.

כחלק מהמסע יצאו כל השכבה, גם ילדי החינוך הרגיל וגם ילדי החינוך המיוחד, לעיר יפו לסיור בנושא שורשים, מסורת וחדשנות והאחריות שמתלווה לגיל המצווה. בסיור משכו את תשומת לבם של הילדים בעיקר ציורי הגרפיטי שבנמל וכסיכום לסיור החליטו יחד לעשות פרויקט אמנותי בנושא אמנות רחוב.

3 pics.jpg

את הפרויקט יזם רועי טפליץ רכז התקשוב הבית ספרי, יחד עם המורה לאמנות מבית דניאל, עירית  והמורות לחינוך מיוחד, במטרה להפוך את אמנות הרחוב לממשית ולאפשר לילדים ליצור בעצמם. רועי הוא לא מורה רגיל, רק לפני 5 שנים עשה הסבה מעולם הקולנוע להוראה ומצא בה את ייעודו. ההחלטה ללכת להוראה בגיל מאוחר, הוא מספר, באה מתוך רצון לשינוי, אהבה לילדים, רצון לעבוד איתם ומתוך תחושה גדולה של שליחות.

בהתחלה, לימד רועי בכיתה מה היא אמנות רחוב, נתן דוגמאות לאמנים שונים ולימד על חשיבות האמירה בה. לאחר, בחדר האמנות עבדו יחד כל הילדים, עשו סקיצות, חשבו על אמירות משלהם תכננו מה הם רוצים להביא ולהגיד. בגלל שהפרויקט היה חלק מפעילות שנת המצווה האמירות היו סביב המעבר מילדות לבגרות והמעבר מביה"ס יסודי לחט"ב. במקביל לפרויקט עברו הילדים תהליך של בחירת חט"ב ביניים להמשך והעשייה האמנותית נתנה להם גם מקום לביטוי רגשי והבעה.

1 pics.jpg

אמנות הרחוב של הילדים יועדה להיעשות על גדר זמנית בבית הספר, מתוך ידיעה שהתערוכה והתצוגה יהיו זמניים. בגלל שחלקה החיצוני של הגדר היה מופנה לעבר פארק הירקון רצו הילדים לקשור את עבודתם גם לעיר תל- אביב. את התוצרים העלו התלמידים למצגת ובאמצעות הכלים הטכנולוגיים שקיבל בית הספר במסגרת תכנית התקשוב ערכו והפיקו סרטון של התהליך והתוצרים.

יחד יצרו הילדים, בעידוד בית הספר, את אמנות הרחוב שלהם, תוך שיתוף פעולה מקסים בין ילדי החינוך הרגיל לילדי השילוב.

התמונה הקודמת השהה התמונה הבאה

אמנות רחוב- מצגת