נעים להכיר- ביה"ס גיבורי ישראל

3/06/2013

ביה"ס גיבורי ישראל נכנס רק השנה לתכנית התקשוב של העיר תל-אביב-יפו, אך התקשוב אינו זר לו.  מנהלת בית הספר, כרמלה מרוז, העובדת בבית הספר 33 שנים (20 שנים כמורה ו- 13 כמנהלת) מספרת שבעבר היו ביה"ס היחיד בו קיבלו הילדים מחשבים לבתיהם. הילדים היו מנהלים שיעורים וירטואליים מהבית בהנדסה, גיאוגרפיה, מדעים ועוד. הם יושבים בקבוצות בבתים ולומדים יחד.

היום, בעזרתה של רוזה יאגודייב רכזת התקשוב, שהיא גם הסגנית, הן מובילות יחד את התקשוב בבית הספר. צוות המורות, ההורים והתלמידים מקבלים את התקשוב בידיים פתוחות:

giborey israel_3.jpg
המורות מחכות להשתלמויות הבית ספריות, ללמוד על התקשוב ועל כלי web 2.0. כל מורה תוך כדי הלמידה מגלה דברים חדשים ומיד רוצה לשתף את כולן ולחלוק בידע. העבודה בהשתלמויות היא הדרגתית, רוזה מקפידה להוביל צעד אחרי צעד, כדי שהמורות יקבלו בטחון מול התלמידים. המטרה היא להפוך את התקשוב לתרבות עבודה בית ספרית.
ההורים נהנים מהקידום שהתקשוב נותן לילדיהם, מקיום תקשורת משותפת עם בית הספר במיילים ושימוש בטפסים מקוונים, והילדים רק מחכים לעבוד עם מחשבים הניידים.

giborey israel_7.JPG

פרויקטים מיוחדים בבית הספר:

ביה"ס ירוק מתמיד- פעילויות בנושא קיימות עם השפעה על הסביבה, השנה עוסקים ברעש סביבתי בשכונה ובקהילה. התלמידים חיברו ושלחו להורים שאלונים מקוונים בהם שאלו על סוגי רעש ועד כמה הם מפריעים ביומיום. לאחר מכן קיימו ישיבת פרלמנט שכללה תלמידים, הורים ומורים ודנו בתוצאות השאלונים. הם יצאו עם תובנות והחלטות באילו תחומים הם מעוניינים להשפיע. למשל, לגלות בכביש סובלנות ולא לצפצף. בהמשך הם רוצים ליצור השפעה רחבה יותר ולצאת מחוץ לשכונה לכל רחבי תל אביב.

שיתוף פעולה עם ביה"ס "אנוך" לצרכים מיוחדים- ביה"ס גיבורי ישראל מאמין בשילוב והכלה של ילדים מהחינוך המיוחד. כבר שנים ששני בתי הספר משתפים פעולה בתחומים שונים. למשל, בחינוך גופני או במוזיקה כשיצרו מקהלה משותפת לבתי הספר והפיקו דיסק שירים. בנוסף, הם חוגגים יחד חגים, עורכים טקסים ולומדים זהירות בדרכים.      

שנה שעברה, בגלל שזאת הייתה שנת הבריאות, הפעילו יחד פרויקט מיוחד בנושא תזונה נכונה ובריאה, שבסיומו הוציאו ספר מתכונים. כל ילד הביא מתכון, יחד חשבו כיצד לשדרג אותו כך שיהיה בריא יותר (למשל, פחות מלח ויותר ירקות). בספר לצד כל מתכון יש תמונה של הילד וסיפורו האישי. הפרויקט העצים את הילדים, שילב רב- תרבותיות, חקר, התנסות וכמובן הנאה גדולה. על הפרויקט התפרסמה כתבה בעיתון בפברואר האחרון, בה שיבחו את העשייה היפה.

בוקר חלומות- כרמלה מאמינה שילדים צריכים לחלום ובית הספר צריך לעזור להם להגשים את החלום. לקראת יום זה כל ילד ממלא כרטיס ובו הוא כותב מה הוא חולם להיות כשיהיה גדול. בהתאם לחלומות ביה"ס מגייס את ההורים לפי המקצועות השונים (וטרינר, עו"ד, במאי, ספרית, חשמלאי, שוטר, נהג מונית) והם מגיעים ומסבירים לילדים על המקצוע, מה הוא כולל וכו'. השנה יש 26 מקצועות שונים. 

את היום מתחילים בפיקניק בחצר עם ארוחת בוקר בריאה. לאחר מכן, כל ילד שומע שתי הרצאות על המקצועות שבחר, ואז כל בית ספר מתכנס ושומע מישהו מפורסם שהגשים את החלום שלו. לפני שנה הגיע משה שגב השף, שנה אחת הגיע מאלף כלבים ולפני שנתיים אלעד זוהר חזאי ערוץ 2. 

הפרויקט מאפשר לילדים להכיר את ההורים מהפן המקצועי שלהם וגם לקבל הכוונה לעתיד, מוטיבציה ותמיכה להמשיך לחלום ולשאוף.

בחירות ממוחשבות למועצת בית ספר- לפני שנים אחד מתלמידי בית הספר הציע שאת הבחירות למועצת התלמידים של בית הספר יערכו דרך מחשב. הוא בנה תוכנה, המבוססת על אקסל, בה אפשר להזין נתונים ולקבל תוצאות מיידיות. מאז ועד היום ממשיכים את המסורת.

giborey israel_election.jpg
כל תלמיד יכול לבחור שני תלמידים מהכיתה שלו ותלמיד אחד מהכיתה המקבילה. לפני שהם נכנסים לחדר ה"קלפי" הם מחתימים כרטיס בחירה, ממש כמו בתהליך הבחירות לכנסת, ולאחר ההחתמה הם רשאים לגשת ולבחור.

בנוסף לפרויקטים הנפלאים, בית הספר פועל גם נגד אלימות. כל תלמיד חותם שהוא מתחייב לחוק המוגנות- נגד אלימות פיזית, ולחוק דרכי נועם- נגד אלימות מילולית. בנוסף, כל תלמיד מקבל כרטיס זהב בו הוא מקבל חותמת על התנהגות טובה.

אחת לחודש הילדים מקבלים מתנות לפי כמות החותמות שצברו. בעבור שש חותמות זהב אפשר לקבל כרטיס "עוזר מורה", בעבור שמונה חותמות זהב יכול התלמיד לקבל כרטיס אורח V.I.P אצל מנהלת ביה"ס ואז גם זוכה להצטלם עם מנהלת בית הספר ולקבל תמונה כמזכרת.
giborey israel_4.JPG

כתבה על פרוייקט ספר המתכונים
אורח חיים בריא- יום שיא
תלמידי כיתה ד'1 מובילים אורח חיים בריא