למידה מבוססת מקום ביובל

7/06/2016

כחלק משנת המנהיגות, בביה"ס היובל רצו ללמד את תלמידי כיתה ו' על מנהיגים בצורה קצת שונה וחווייתית. בית הספר חבר לשני זיו ויחד בחשיבה משותפת מנהלת בית ספר לילך גילאור, רכז התקשוב אלי פיין ומחנך הכתה רונן שקלים בנו פעילות מיוחדת בלמידה מבוסת מקום.

למידה מבססת מקום היא מודל הוראה- למידה הרואה במרחב מקור ידע, ולכן כבית ספר הנמצא בעיר תל-אביב- יפו, העשירה בתרבות, ארכיטקטורה ואתרים היסטוריים הם חברו לבית בן גוריון, שנמצא כמספר דקות הליכה מבית הספר.

lemida_mevoseset_makom_yovel_8.JPG

את הפעילויות הכינו מספר תלמידי כיתה ו' שעברו תהליך למידה וחקר ארוך טווח במשך ארבעה חודשים. הם ביקרו בבית בן גוריון ויצרו ארבעה משחקים שונים, כשכל משחק מלמד בצורה שונה על דמותו ומנהיגותו של בן גוריון, תוך שימוש במרחב המוזיאלי. כל משחקים נמצאים בתוך האתר דילמות ביובל.​

ביום ראשון, 19 במאי 2013, יצאו כל תלמידי שכבת כיתות ו' לבית בן גוריון. הם חולקו לקבוצות של שלושה, כשלכל קבוצה היה סמארטון או טאבלט. הם שיחקו במשחק של איתי, הבנוי משמונה תחנות. התחנות מפוזרות בתוך המוזיאון, כשעל כלתשובה נכונה קיבלו ניקוד.

lemida_mevoseset_makom_yovel_4.JPG

לאחר המשחק נערך שיח משותף עם התלמידים בו סיפרו כי צורת הלמידה הזו הייתה להם מהנה, מסקרת, מאתגרת ומשמעותית. דרך התחנות השונות למדו על דמותו של בן גוריון ומצאו כי היה מנהיג צנוע ועממי.

רכז התקשוב ומחנך הכיתה סיפרו שהפעילות אפשרה להוציא את התלמידים מכותלי הכיתה, לחשוף אותם ללמידה חווייתית, המשלבת דמיון, רגש ושיתופיות. הלמידה הביאה למוטיבציה ולאיכות למידה משמעותית ביותר.

lemida_mevoseset_makom_yovel_13.JPG