תלמידי אלחריזי בעקבות מנהיגים בתל אביב

16/09/2013

​בעקבות שנת המנהיגות יצאו תלמידי כיתות ד' מבית ספר אלחריזי ללמידה מבוססת מקום בנושא מנהיגים בתל אביב. בתהליך למידה שהחל לפני פסח, התלמידים בחרו דמות פורצת דרך שפעלה בתל אביב, לאחר חקרו אודותיה והכינו תעודת זהות לדמות ולמקום המייצג אותה בעיר (אנדרטה, כיכר, מוזיאון וכו'). בין הדמויות: ציונה תג'ר, ראובן רובין, יצחק רבין, מאיר דיזינגוף ועוד.

במהלך חופשת הפסח ביקרו התלמידים במקומות שבחרו, ולאחר החופשה בנו בכיתה 3 מסלולים בהתאם למקומות הללו:

מסלול 1- כיכר רבין- בית בן גוריון.
מסלול 2- בית דיזינגוף- אנדרטת המייסדים- הקיוסק הראשון- מגדל שלום- הפסיפס ושחזור ההגרלה באחוזת בית.
מסלול 3- מוזיאון אילנה גור- חוף הים.

שכבת ד' חולקו ל- 3 קבוצות, כל קבוצה ביצעה מסלול אחד. כל מסלול הכיל תחנות אודות הדמויות והמקומות, שבנו התלמידים. לאתר הפעילות.

lemida_mevosest_makom_elharizi_3.JPG

במהלך הפעילות לקחו חלק גם הורים שהיו אחראים על התלמידים, הסתובבו עם קודי QR של התחנות וסייעו למורים בהפעלה. בתוך התחנות לביה"ס היה חשוב לשלב פעילויות של יצירה. למשל, במוזיאון אילנה גור התבקשו התלמידים לצייר את המבנה, לצלם את היצירה שהכי מעניינת אותם ולפסל אותה בפלסטלינה.

lemida_mevosest_makom_elharizi_6.JPG

אתי מונוביץ רכזת התקשוב מספרת כי " זו פעם ראשונה שתלמידי אלחריזי שותפים לתכנון סיור מתחילתו ועד סופו, התלמידים היו גאים בעצמם לבקר בתחנות שהם חקרו ובדקו, (חלקם היו במקום לפני והכינו פעילויות המתאימות למקום) וחלקם חקרו בכלי האינטרנט שונים. במהלך פעילות החקר התלמידים למדו כיצד לעבוד בסביבת ה-sky drive ולנצל את יתרונותיה בעבודה שיתופית. פתחנו תיקייה משותפת לכל כתה וכל תלמיד פתח תיקייה משלו בה שמר את התוצרים שלו ושיתף בפעילויות בקבוצות. בנוסף, נפתחה תיקייה שיתופית לתלמידי הכתות ובה הוצגו  משימות של התלמידים. בדיקת התוצרים של התלמידים נעשתה מתוך ה-skydrive".

lemida_mevosest_makom_elharizi_4.JPG
בסיום הפעילות היה אירוע קהילתי, בו הציגו התלמידים להורים את הפעילות וההורים נכנסו לתחנות, הגיבו ונתנו משובים.

"ההורים היו מלאי התפעלות מלמידת החקר המשלבת למידה וביקור באתרים, ומשליטת התלמידים בכלים התקשוביים. התלמידים נהנו שהוטלה עליהם אחריות בתכנון ובביצוע והוכיחו לנו שאפשר לסמוך עליהם ולעניין אותם באתגרים נוספים" אומרת אתי.