חדשנות, תקשוב, מנהיגות...מחשבים מסלול חדש?

12/05/2013

​ביום א', ה- 17/03/2013 התקיים כנס התקשוב הראשון של מחוז תל אביב ומינהל החינוך, התרבות והספורט של עיריית תל- אביב- יפו.

הכנס נפתח בברכות של הגב' דפנה לב מנהלת מינהל החינוך, התרבות והספורט, עיריית תל- אביב- יפו, הגב' חיה שיטאי מנהלת מחוז תל אביב, משרד החינוך, מר רוני דיין מנהל אגף טכנולוגיות מידע, משרד החינוך והגב' ורדה כגן מנהלת ביה"ס אליאנס, שאירח את הכנס."כוכי: ותביאי איתך גם את הדיסק- און- קי, שיהיה לנו גיבוי!

צילה: כן, בטח, בטח, את הדיסקו- קי... אה, שם את אומרת...צ-י-ל-ה

כוכי: זה השם משתמש שלך? צילה?

צילה: כן, זה מה שרשום בתעודת זהות...

כוכי: שם משתמש, צילה, לא השם הפרטי שלך.

צילה: אה... אין צורך להתרגז, הבנתי, צילה-וחיים לנצח..."

תלמידות מבית ספר בן צבי בק. אונו העלו קטע קומי אותו כתבה ג'ני ספקטור, מדריכת תקשוב במחוז ת"א.

לאחר נערך סקר סלולארי שבדק באיזו מילה אתם הייתם מתארים את החדשנות בהוראה. בין התשובות התקבלו המילים יצירתיות, שיתוף, אתגר, מוטיבציה, חקירה ועוד.

סיימון ברקספיר (Simon Breakspear) מומחה בעל שם עולמי ומוביל בתחום ההוראה הוחדשנות בחינוך העביר את ההרצאה "חדשנות רדיקלית בתהליכי למידה". הוא הציג את ההזדמנויות והצרכים שהמאה ה- 21 פותחת בפנינו, ואי לכך הדרישה הגדולה לשינוי והתאמת מערכת החינוך. הוא סקר דגמים ומגמות חדשניות בתהליכי למידה, הציג שאלות חשובות כמו "כיצד יכולים אנשי חינוך, העומדים בקו-החזית, לקדם ולטפח גישות חדשניות אשר יבטיחו איכות גבוהה ולמידה שיוונית לכל?".

קרלוס עמנואל קולניה ( Carlos Manuel Colina) סגן נשיא ויקימדיה בונצואלה, החבר גם בויקימדיה ישראל ובימים אלה עושה עלייה, הרצה עלאתגרים בפרוייקטים של ויקימדיה להחייאת שפות. הוא התמקד בשימור השפות: לאדינו וואיונייקי (Wayuunaiki) המדוברת על ידי קבוצה אתנית Wayúu (באזור ונצואלה וקולומביה), ודרכן הראה את היוזמה והפעילות של ויקימדיה.

בחלק השני של הכנס הציגו 24 בתי ספר במחוז תל אביב יוזמות מתוקשבות, שנבחרו מתוך יותר מ- 70 הצעות שהוגשות לקול קורא. את מצגות ההרצאות ניתן לראות בקישור זה. בנוסף הוצגו גם 25 פוסטרים, שתיארו בצורה חזותית את היוזמות המתוקשבות בבתי הספר. ניתן לראות את כל הפוסטרים בקישור זה.


פאנל בנושא מנהיגות בתקשוב הנחתה הגב' רינת אורן, ס. מנהלת מינהל החינוך, התרבות והספורט,     עיריית תל- אביב- יפו. "תפקידו של מנהיג הוא להוביל את ההולכים אחריו מהיכן שהם נמצאים- אל מקום שלא היו בו מעולם" (הנרי קיסינג'ר). בפאנל השתתפו גב' דפנה לב, גב' חיה שיטאי, דר' עופר רימון, דר' אלונה פורקוש- ברוך וגב' קרינה בטאט.

בסיום הכנס חולקו תעודות הוקרה ופרסים למצטייני התקשוב במחוז תל אביב. בין המצטיינים: ביה"ס אהבת ציון עבור היוזמה "חקר אתר שבע תחנות" בה שולבו תהליכי חקר בצוותים, למידת עמיתים ונבנו תוצרים דיגיטליים שיתופים. ביה"ס הדקל על הובלת שינוי משמעותי בשילוב התקשוב בתהליכי ההוראה והלמידה בבית הספר. עינת אטיאס רכזת תקשוב מצטיינת מביה"ס אילנות, המובילה תהליכים פדגוגיים חדשניים, בשילוב תקשוב. קרינה בטאט מדריכה מובילה הסוחפת בהתלהבות צוותי מורים ומובילה יוזמות ייחודיות, וביה"ס תיכונט על חשיבה "מחוץ לקופסא", תכנון וחזון ללא גבולות.

התמונה הקודמת השהה התמונה הבאה

אתר הכנס
סדר היום של הכנס
חלוקה למושבים- הצגת יוזמות מתוקשבות